24 czerwca 2024

Nabożeństwa Pierwszych Sobót Miesiąca.

Trochę historii.

Siedem lat po zakończeniu fatimskich objawień Matka Boża zezwoliła siostrze Łucji na ujawnienie treści drugiej części tajemnicy fatimskiej. Jej przedmiotem było nabożeństwo do Niepokalanego Serca Maryi. 10 grudnia 1925 r. objawiła się siostrze Łucji Maryja z Dzieciątkiem i pokazała jej cierniami otoczone serce. Dzieciątko powiedziało: “Miej współczucie z Sercem Twej Najświętszej Matki, otoczonym cierniami, którymi niewdzięczni ludzie je wciąż na nowo ranią, a nie ma nikogo, kto by przez akt wynagrodzenia te ciernie powyciągał”. Maryja powiedziała: “Córko moja, spójrz, Serce moje otoczone cierniami, którymi niewdzięczni ludzie przez bluźnierstwa i niewierności stale ranią. Przynajmniej ty staraj się nieść mi radość i oznajmij w moim imieniu, że przybędę w godzinie śmierci z łaskami potrzebnymi do zbawienia do tych wszystkich, którzy przez pięć miesięcy w pierwsze soboty odprawią spowiedź, przyjmą Komunię świętą, odmówią jeden Różaniec i przez piętnaście minut rozmyślania nad piętnastu tajemnicami różańcowymi towarzyszyć mi będą w intencji zadośćuczynienia”. Cześć dla Niepokalanego Serca Maryi rozpowszechniła się bardzo po Jej objawieniach w Fatimie w roku 1917. W 25. rocznicę tych objawień, w roku 1942, Pius XII zawierzył Kościół i cały rodzaj ludzki Niepokalanemu Sercu Maryi.

Czy nabożeństwo pierwszych sobót jest jeszcze dziś aktualne?

Ojciec Święty Benedykt XVI odpowiada: „Łudziłby się ten, kto sądziłby, że prorocka misja Fatimy została zakończona (…) Także w obecnym utrapieniu, gdy siła zła w najprzeróżniejszych formach grozi zdeptaniem wiary. Także teraz koniecznie potrzebujemy tej odpowiedzi, której Matka Boża udzieliła dzieciom”.

Propozycja dla odważnych mężczyzn…

Słyszeliście być może o inicjatywie Męski Różaniec. Mężczyźni (z inicjatywy Męskiej Grupy Św. Andrzeja Boboli) w każdą pierwszą sobotę miesiąca pielgrzymowali z kościoła św. Krzyża na ul. 3 Maja do oo. Pijarów. Od listopada finał Męskiego Różańca będzie w naszym kościele parafialnym.
Nabożeństwo rozpoczniemy o godz. 16:15 Koronką do Bożego Miłosierdzia. Następnie udamy się w szyku dwójkowym odmawiając modlitwę różańcową (w milczeniu) w następujących intencjach: za rodziny, małżeństwa, naszą diecezję i Ojczyznę. Zapraszamy wszystkich mężczyzn naszej parafii do włączenia się w tą inicjatywę modlitewną.

… i dla całych rodzin, młodzieży i starszych.

Męski Różaniec dotrze do naszego kościoła na Mszę wieczorną na którą zapraszamy wszystkich.
Po Mszy zwieńczeniem będzie nabożeństwo pierwszo-sobotnie odprawione przed Najświętszym Sakramentem. Wszystkich parafian gorąco zapraszamy.

ks. Przemysław J.