28 maja 2024

Dzisiaj 15 grudnia 2018 Ksiądz Biskup Ordynariusz – Jan Wątroba poświęcił w naszej parafii odrestaurowane organy. Na początku Ks. Proboszcz przywitał wszystkich zgromadzonych prosząc Ks. Biskupa o przewodniczenie Eucharystii i poświecenie organów. Następnie Ks. Biskup po swoistym „dialogu z organami” dokonał ich poświęcenia i tym samym stały się one przedmiotem poświęconym do użytku w liturgii oraz pomocą w modlitwie podczas Mszy Świętych i innych nabożeństw. W homilii Ks. Biskup porównał organy do Kościoła, w którym każda część, każdy wierny ma swoje zadanie i bez niego nie ma jedności i harmonii. Podobnie w organach, gdzie wiele elementów współgra by wydać jeden harmonijny dźwięk.

Za organami dzisiejszego wieczoru zasiadł dr hab. Marek Stefański, który po Mszy Św. zagrał dwa krótkie utwory prezentując możliwości i piękne brzmienie organów. Podczas Mszy Św. śpiewał także parafialny chór, wystąpiło Bractwo Szkaplerzne w swoich strojach oraz Miłośnicy Słociny.

Na zakończenie ks. Proboszcz podziękował wszystkim uczestnikom i ofiarodawcom, po czym ks. Biskup udzielił pasterskiego błogosławieństwa.

Oby odrestaurowane organy pozwoliły jeszcze bardziej włączyć się w aktywne uczestnictwo we Mszy Św. i śpiew bo jak uczy św. Augustyn:

Chcecie wyśpiewywać chwałę Boga? Sami bądźcie tym, co śpiewacie.

A jesteście Jego pieśnią pochwalną, gdy wasze życie jest dobre”.

foto Jerzy S.